The Tony Elumelu Foundation has finally Selected 1,000 Entrepreneurs for 2018. According to the Foundation, more than 151,000 Africans from 114 countries worldwide applied to join the 4th cycle.

Previously, Tony Elumelu Foundation has been selecting only 1000 entrepreneurs but there has been an additional 250 thanks to the partnership with the International Committee of the Red Cross (ICRC) to support 200 entrepreneurs in conflict and fragile zones of Nigeria, a $200,000 agreement with the United Nations Development Programme (UNDP) to support 40 pan-African entrepreneurs; and a $50,000 partnership with Indorama (an Asian-based company with operations in West Africa) to support 10 Nigerians.

Among the Entrepreneurs selected are 126 Ugandans representing from different fields.

Here’s the full list of the entrepreneurs from Uganda selected for the Tony Elumelu Entrepreneurship Programme  

Abaas Mpindi, Education and Training

Agnes Namirimu, Agriculture (Agri-business, Farming)

Aidah Not Applicable Nakibuuka, Agriculture (Agri-business, Farming)

Aisha Nabukeera, Education and Training

Albert Olodi, Agriculture (Agri-business, Farming)

Alex Okello, Agriculture (Agri-business, Farming)

Allen Muteesi, Manufacturing

Amos N/A Karugaba, Education and Training

Andrew Etuket, Healthcare

Andrew Ssenyonjo, Agriculture (Agri-business, Farming)

Anne Nabukenya, Agriculture (Agri-business, Farming)

Annet Grace Atim, Healthcare

Annet Odong Ssanyu, Education and Training

Anthony Isanga, Energy/Power Generation

Arnold Ruyonga, Energy/Power Generation

Arthur Woniala, Energy/Power Generation

Assumpta Abbo, Education and Training

Augustus Kagyene, Education and Training

Barbara Nabigambo, Tourism/Hospitality

Bazil Mwotta Biddemu, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Benson Sande, Healthcare

Billy Ochen, Agriculture (Agri-business, Farming)

Brian Galabuzi Kakembo, Energy/Power Generation

Caroline Mitiwu, Agriculture (Agri-business, Farming)

Cassidy Catherine Alwenyi, ICT

Cavin Mugarura, Education and Training

Charles Ochan, Agriculture (Agri-business, Farming)

Charlotte Arinaitwe, Agriculture (Agri-business, Farming)

Charlotte Muhumuza Karungi, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Collins Saabwe, Education and Training

Conny Grace Avako, Agriculture (Agri-business, Farming)

Conrad Tumwine, Healthcare

Cynthia Olga Kiconco Muheki, Consulting

Davey Reich Turyasingura, FMCG

David Kintu Nkwanga, Manufacturing

Denise Kantarama Museminali, Manufacturing

Deogratius Ssekidde, Professional Services

Drake Lule, Construction

Eliab Wilson Mayengo, Construction

Emmanuel Edoku, Construction

Emmanuel Timothy Reigns Okoth, Agriculture (Agri-business, Farming)

Evans Kato Tusubira, Agriculture (Agri-business, Farming)

Evelyn Kirezi, Transportation

Fiona Mpumwire, ICT

Getrude Nambalirwa, Manufacturing

Godfrey Mukose, Healthcare

Harriet Kobusingye, Agriculture (Agri-business, Farming)

Hassan Ssennyondo, Agriculture (Agri-business, Farming)

Henry Luyimbaazi, Agriculture (Agri-business, Farming)

Herman Nkugwa, Manufacturing

Husein Kalema, Agriculture (Agri-business, Farming)

Immaculate Kali Aceng, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Innocent Alule, Agriculture (Agri-business, Farming)

Irene Moracha, Agriculture (Agri-business, Farming)

Isabella Acomai, Fashion

Ivan Kutosi Agona, Education and Training

Jackline Alwedo, Education and Training

Jackline Bayoa, Commercial/Retail

Jackline Waliggo, Transportation

Johnmary Kavuma, Construction

Joseph Mulabbi, Transportation

Joseph Okware, Education and Training

Josephat Kaijage, Agriculture (Agri-business, Farming)

Jovulean Itungu, Healthcare

Julian Florence Agwari, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Juliet Nakaweesi, Waste Management

Juliet Nakyanzi, Agriculture (Agri-business, Farming)

Julius Edwok, Agriculture (Agri-business, Farming)

Julius Emwogu, Manufacturing

Julius Enock Naika, Agriculture (Agri-business, Farming)

Lilian Nyangoma, Fashion

Lucy Isoke Marunga, Tourism/Hospitality

Lydia Night Anena, Fashion

Magoola Nathan, Media and Entertainment

Mariam Nakigude, Manufacturing

Marvin Peter Akankwasa, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Masha Cheptoek, Education and Training

Mawejje Douglas Deo, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Mitchelle Omal Awor, Manufacturing

Moses Blessed Mutabaganya, Manufacturing

Moses Mugagga Kamya, Education and Training

Muliwabyo Justus, Agriculture (Agri-business, Farming)

Norah Najjemba, Healthcare

Patricia Nassanga, ICT

Patrick Musisi, Agriculture (Agri-business, Farming)

Patrick Rwekamba, Agriculture (Agri-business, Farming)

Patrick Nespoul Omoding, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Paul Kiwanuka, Manufacturing

Paul Matovu, Agriculture (Agri-business, Farming)

Paul Tumwesigye, Education and Training

Peter Kisadha, Media and Entertainment

Philip Opio, Agriculture (Agri-business, Farming)

Phiona Asasira, FMCG

Racheal Junior Nakintu, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Rachel Nabisubi Balungi, Agriculture (Agribusiness, Farming)

Rancy Sharon Bukenya, ICT

Rashid Kisekka, FMCG

Reaganson Alinda, Agriculture (Agri-business, Farming)

Richard Kirumira Kalungi, Healthcare

Robert Mubiru, Agriculture (Agri-business, Farming)

Ronald Tenywa, Waste Management

Ronnie Bahungule, Professional Services

Rose Mary Nakame, Waste Management

Sam Agona, Waste Management

Samson Tusiime, ICT

Samuel Ocimil, Education and Training

Sarah Nassazi, Manufacturing

Sharif Basalirwa, Financial Services

Sheilla Abuko, Fashion

Siraje Nyombi, ICT

Stallone Emmanuel Arinaitwe, FMCG

Stella Akello, Fashion

Stephen Aroma, Agriculture (Agri-business, Farming)

Stephy Abeja, Agriculture (Agri-business, Farming)

Suzan Ankunda, Manufacturing

Sylivia Nabuuma, FMCG

Theresa Nalwanga, Manufacturing

Tonny Kukeera, Media and Entertainment

Trevor Nsereko, Manufacturing

Vincent Nsereko, Agriculture (Agri-business, Farming)

Walter Felix Opio, Agriculture (Agri-business, Farming)

Watson Owampiire, Agriculture (Agri-business, Farming)

Whitney Achieng Okumu, FMCG

William Eguma, Agriculture (Agri-business, Farming)

Zuria Nagadya, Professional Services